Łazienka jest niezbędnym pomieszczeniem w każdym domu. Codziennie spędzamy w niej chociaż chwilę. Niekiedy w pośpiechu przygotowując się do sprawnego wyjścia do szkoły i pracy jeszcze przed porannym szczytem komunikacyjnym a niekiedy oczekujemy by stała się miejscem odprężenia i relaksu.

Dobrze urządzona łazienka powinna charakteryzować się trzema cechami:

  • Funkcjonalność – możliwość przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów tak, by zawsze były pod ręką. Utworzenie swoistych ciągów komunikacyjnych m.in. między umywalką, a miejscem w którym znajdują się ręczniki,
  • Przestronność, maksymalizacja zużycia powierzchni
    1. Podzielenie pomieszczenia na strefy sanitarną i suchą ułatwi wykorzystanie powierzchni w pełni i zapewni porządek.
    2. Zastosowanie luster, jasne oświetlenie, przeźroczyste szkło kabiny prysznicowej – odpowiednie zgranie tych elementów gwarantuje optyczne powiększenie pomieszczenia.
  • Łatwość w utrzymaniu higieny – łazienka jest wizytówką naszego domu, ważne by gwarantowała komfort korzystania.

Nowoczesne rozwiązania w naszej łazience.

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie polimerów pozwoliły na wytworzenie powłok hydrofobowych na taflach szkła hartowanego. Pozwalają one na utrzymanie w czystości podatnych na zacieki powierzchni szyb kabin i drzwi prysznicowych.

Odpowiedniego rodzaju szkliwienie powierzchni ceramiki zarówno w przypadku muszli WC jak i umywalek sprawia, że ich czyszczenie nie wymaga użycia szkodliwych detergentów. Odporność na utlenianie, działanie ostrych detergentów, kwasów i zasad pozwala na jeszcze dłuższe utrzymanie białego koloru i estetycznego wyglądu. 

Klasyczne misy WC zastępowane są rozwiązaniami pozwalającymi na uniknięcie nieprzyjemnego szorowania. Tradycyjne misy z rantem wypierane są przez nowoczesne konstrukcje bezramowe, których czyszczenie nie wymaga zaglądania w zakamarki i załamania.

Umywalka. Jedna, czy może dwie? 

W przypadku gdy nie ogranicza nas znacznie metraż, rozwiązaniem wartym przemyślenia jest umieszczenie dwóch umywalek obok siebie. Pozwala to na korzystanie z łazienki przez dwie osoby co jest szczególnie ważne w chwilach porannej gorączki. Przy użyciu umywalek o mniejszej szerokości rozwiązanie może być również zaadaptowane do mniejszych pomieszczeń. 

Umywalki najczęściej umieszczamy obok lustra. Warto zadbać by było dokładnie oświetlone światłem, którego barwa naturalnie oddaje kolory naszej skóry i preparatów używanych do makijażu.

Podsumowanie

Przemyślany projekt łazienki w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami są gwarancją bezstresowego korzystania z tak ważnego pomieszczenia. W połączeniu ze stylowymi elementami wykończenia, dobrze dobraną kolorystyką łazienka jest w stanie stać się pomieszczeniem, którego już nigdy nie będziemy musieli się wstydzić.